poniedziałek, 16 września 2013

Spacerkiem po Puszczy - czyli kolejny spacer ornitologiczny 6.10.13



Zapraszamy wszystkich miłośników ptaków na kolejną wycieczkę, która odbędzie się w ramach Europejskich Dni Ptaków na Stawach Kiszkowskich. Europejskie Dni Ptaków są organizowane przez BirdLife International, czyli światową federację towarzystw ochrony ptaków. Od 1993 roku, w pierwszy weekend października, odbywają są otwarte wycieczki ornitologiczne przybliżające uczestnikom tajemnice ptasiej jesiennej wędrówki przez kontynent europejski – z terenów lęgowych na zimowiska. W Polsce koordynatorem tego wydarzenia jest Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP). W każdy pierwszy weekend października w ponad 30 krajach Europy i Azji odbędą się spacery i wycieczki połączone z obserwacjami ptaków. Tegoroczne obchody są wyjątkowe, ponieważ w ten sposób cieszymy się podziwianiem ptasiej migracji już od 20 lat. W Europie EDP cieszy się rosnącą popularnością i każda edycja przyciąga kilkadziesiąt tysięcy uczestników.
EDP to nie tylko rozpoznawanie ptaków ale również ich liczenia. Uczestnicy rejestrują swoje obserwacje na specjalnych formularzach i przekazują je ogólnopolskiemu koordynatorowi w OTOP. Już w niedzielny wieczór dane z Polski trafią do europejskiego centrum koordynacyjnego (w tym roku są to Czechy). Na podstawie wszystkich danych tworzona jest lista najczęściej spotykanych jesienią gatunków ptaków.

Wycieczka po Stawach Kiszkowskich odbędzie się 6 października o godzinie 1000 w miejscowości Brudzewko (2 km od Kiszkowa w kierunku na Gniezno). Długość trasy to około 4 km groblami wokół stawów rybnych. Start i meta w tym samym miejscu, czas około 3 godziny. Udział w wycieczce jest bezpłatny i nie wymaga potwierdzenia, wystarczy punktualnie stawić się na miejscu zbiórki. Wyjście odbędzie się bez względu na warunki pogodowe. Jeśli nie będzie deszczu i silnego wiatru zostanie zorganizowana akcja obrączkowania drobnych ptaków wróblowatych w czasie której uczestniczy będą mogli zobaczyć ptaki z bliska, zapoznać się z pracą obrączkarza i dowiedzieć wielu szczegółów na temat rozpoznawania nie tylko samych gatunków ale też ich wieku i płci.

Szczegółowych informacji udziela:
Bartosz Krąkowski


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz